shop

disease

sponor

email

جستجو

 بخش دوم : زیست شناختی مرجان های دریایی

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
دسته: مرجان ها
آخرین به روز رسانی دوشنبه, 13 جون 2016 08:50
نوشته شده توسط مدیر سایت بازدید: 1718

مرجان ها براساس تعداد تانتاکول ها ، خطوط تقارن و یکسری ویژگی ها مربوط به اسکلت آنها به دو زیر رده تقسیم می شوند :
مرجان هاي هرماتيپيك : مرجان های مغزی ، آکروپورا ، مرجان های شاخه ای ، مرجان های ستونی ، مرجان های لپتوپسامیا یا مرجان های صخره ای
مرجان هاي آهرماتيپيك : مرجان های آهرماتیپیك از جمله شلاق های دریایی ، پرهای دریایی و قلم های دریایی به عنوان مرجان نرم نیز شناخته می شوند.

توليد مثل مرجانها :
مرجان ها می توانند تك جنسی یا هرمافردویت باشند. در هر یك از این دو حالت می توانند تولید مثل جنسی و غیر جنسی داشته باشند. لاروهای حاصل از تولید مثل در نواحی جدید ساکن می شوند .
توليد مثل جنسي :
مرجان ها عمدتاً تولید مثل جنسی دارند. حدود 25 درصد از مرجان های هرماتیپیك (مرجان های سخت) کلنی های تك جنسی دارند در حالی که بقیه هرمافردویت هستند .
رها سازي :
حدود 75 درصد از مرجان های هرماتیپیك گامت های خود را به داخل آب رها می کنند . گامت ها در طول لقاح به هم می پیوندند و یك لارو میکروسپکی به نام پلانولا می سازند که معمولاً صورتی رنگ و کروی شکل است. یك کلنی مرجانی معمولی در هر سال هزاران لارو تولید می کند تا شانس تولید یك کلنی جدید را برای خود به حداکثر برساند .
رها کردن هم زمان تخم ها امری بسیار متداول در زیستگاه صخره های مرجانی است. حتی در جاهایی که کلنی هایی از چندین گونه مختلف حضور دارند، تمام مرجان ها تخمك و اسپرم خود را در یك شب در آب رها می کنند. این همزمانی ضروری است تا گامت های نر و ماده بتوانند یکدیگر را بیابند. مرجان های متعلق به گونه های مختلف برای تعیین زمان مناسب برای رهاسازی گامت ها، به عوامل زیست محیطی وابسته اند. این عوامل شامل تغییرات دما، چرخه های ماه، طول روز وتغییرات شیمیایی احتمالی است. تخم ریزی همزمان منجر به تشکیل هیبریدها می شود و می تواند منجر به تولید گونه جدیدی از مرجان ها گردد. عامل بلاواسطه و فوری که منجر به تخم ریزی مرجان ها می شود، اغلب نور خورشید است. تخم ریزی نمایشی مهیج است، در این زمان، ابری از گامت، آب شفاف را در بر می گیرد .
بچه زايي :
گونه های بچه زا معمولاً مرجان های نرم یا آهرماتیپیك (غیر ریف ساز) هستند که در مناطقی با جریان های شدید زیست می کنند. آنها تنها اسپرم رها می کنند که شناور هستند و به سمت مرجان هایی که تخم لقاح نشده را هفته ها با خود حمل کرده اند، حرکت می کنند. حتی در این گونه ها نیز گاهی رهاسازی اسپرم ها به طور هم زمان صورت می گیرد. بعد از لقاح، مرجان ها پلانولا را رهاسازی می کنند.
توليد مثل غيرجنسي:
در یك کلنی مرجانی، پولیپ ها که از نظر ژنتیکی منحصر به فرد هستند، به طور غیرجنسی و از طریق جوانه زدن، تقسیم طولی و تقسیم عرضی تولید مثل می کنند. جوانه زدن شامل جدا شدن یك پولیپ کوچك تر از یك کلنی بالغ است. پولیپ تازه رشد می کند و بخش های مختلف بدن خود را شکل می دهد.
جوانه زدن به دو صورت انجام می پذیرد :
•درون تانتاکولی از صفحه دهانی، با تولید پولیپ های هم اندازه در داخل حلقه تانتاکول ها -
•خارج تانتاکولی از پایه، با تولید یك پولیپ مشابه

01

 

دستورالعمل يا شيوه نامه تكثير و پرورش شقايق ها و مرجان های دريايی....

سازمان شيلات ايران
دفتر امور ميگو و آبزيان آب شور-مرضيه ناجي
پاييز 94

نوشتن دیدگاه

ورود به سایت

عضویت در خبرنامه سایت

لطفا ایمیل خود را وارد نمایید

پیام ارسالی به ایمیتان را تایید نمایید

FeedBurner

خبر خوان سایت ماهی

خوراک ساز سایت ماهی

آمار سایت

امروز4
دیروز222
این هفته4
این ماه5508

آی پی بازدیدکنندگان : 18.206.15.215
Unknown ? Unknown Mon 26 Aug 2019 00:53

نظر سنجی